Урок 25 згадуємо правило написання великої літери. Презентація до уроку російської мови правопис ненаголошених відмінкових закінчень іменників. Актуалізація опорних знань

Тема: згадуємо правило написання великої літери.

Мета: узагальнення знань учнів про написання великої літери в власних назвах.

    Поглиблення знань про власні імена, вдосконалення навичок правопису великої літери в власних іменах.

    Розвиток аналітичного мислення, пам'яті, монологічного мовлення; формування орфографічної навички; розширення кругозору учнів; розвиток творчих здібностей учнів, дослідницьких умінь.

    Виховання пізнавального інтересу до походження свого імені та прізвища; любові до рідного краю, до тварин.

Заплановані результати:

Особистісні- формування позитивного ставлення до навчання та своїх знань, розвиток творчої уяви.

Метапредметні:

    Регулятивніуніверсальні навчальні дії (УУД) - організація учнями своєї навчальної діяльності: цілепокладання, планування; контроль та самоконтроль процесу та результатів навчальної діяльності.

    Пізнавальні УУД - вміння аналізувати, зіставляти, знаходити відповідь на проблемне питання, підбирати відомості з додаткових джерел про значення свого імені та прізвища.

    Комунікативні УУД вміння слухати та вступати в діалог, брати участь у колективному обговоренні проблем; вміння працювати в парі, надавати взаємодопомогу.

Предметні- Уточнити уявлення про власні та номінальні іменники, закріпити знання про правопис великої літери в іменах своїх.

Навчально-методичне забезпечення:чебник «Російська мова», 2 кл./С.В.Іванов – М.: Вентана – Граф, 2012.

Необхідне обладнання та матеріали для уроку:

    комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, колонки, презентації

    роздатковий матеріал для парної та індивідуальної роботи

Хід уроку:

I. Самовизначення до діяльності.

на слайді 1епіграф:

«З малого успіху починається успіх!»

Яке ключове слово у цьому висловленні? (Успіх)

Що потрібно для успішної роботи на уроці?

Я бажаю вам сьогодні бути мудрими, уважно слухати, думати та набувати нових знань, про які ви зможете розповісти наприкінці уроку.

II. Актуалізація знань та фіксація утруднення в діяльності.

Слайд 2

Прочитайте слова.

Росія, Москва, Юрій Олексійович Гагарін, Саратов, Волга.

-який зв'язок між словами Гагарін та Саратов?

(навчався в Саратові, технікум носить його ім'я, приземлився на саратовській землі)

2016 р. знаменний тим, що польоту першого космонавта виповнилося 55 років.

запишіть це ім'я

Слайд 3

Юрій Олексійович Гагарін

- Які літери наголосите?

- Яка тут закономірність?

Що ще знаєте про слова, які пишуться з великою чи великою літерою?

Якою спільною темою можна поєднати всі ці слова?

Слайд 4

Як напишемо слово Батьківщина, з великою чи малою?

Які у вас є припущення? (викликає скруту)

Щоб дійти якогось висновку, потрібно…

(Дослідити: спостерігати, порівнювати)

III. Постановка навчальної задачі.

Тему нову знову

Треба нам запам'ятовувати.

На обличчях здивування?

До кінця уроку зникнуть усі сумніви!

Визначте тему уроку.

Слайд 5

(Згадуємо правило правопису великої літери).

Яку ж мету ви поставите собі на цей урок?

Слайд 6

(Навчитися застосовувати на листі правило правопису великої літери).

Як ми можемо переконатись у правильності постановки теми уроку?

Відкрийте підручник урок 25 стор 76 та прочитайте тему уроку

IV. "Відкриття" учнями нових знань.

Попрацюйте із тестом

Поставте + напроти слів, які потрібно написати з великою літерою.

Іванович

Варіант I

Петрович

волгоград

Олександр

Варіант ІІ

Яке однакове слово зустрілося у тестах?

Що означає для нас, слово Пітерко? (мала батьківщина)

Завдання, які ви виконували, допомогли вам згадати правила правопису слів.

Слайд 7

Хто зможе сформулювати це правило? Починає ….продовжує….

Хто не згоден? Чи є інші думки?

Як переконаємось у правильності наших висновків?

Перевіримо наші висновки із визначенням у підручнику, с. 78

Робота із підручником. Правило.

Продовжимо наші спостереження. А для цього необхідно виконати …. (Завдання)

Де можна знайти завдання? (У підручнику)

стор.79 упр. 4 попрацюйте самостійно.

Прочитайте текст

Обговоримо разом, як пишеться слово Батьківщина.

Діти, на гуртковому занятті, я попросила вас поміркувати і відповісти: що означає Батьківщина для вас?

Роботи учнів. презентація. «Що означає для мене Батьківщина»

Горбулін Костя (фільм)

Букалов Ілля (слайд-шоу)

Єрмілов Єгор (презентацію)

Жарков Максим (розгортку про символіку нашої Батьківщини)

Чи можете зробити висновок, з якої літери треба писати слово батьківщина?

Слово Батьківщинаможе вживатися у піднесено-патріотичному значенні, тоді його напишемо з великої літери, наприклад: Нас покличе Батьківщина, і ми всі, як один, станемо грудьми на її захист.

Якщо це слово вживається у звичайному сенсі, як місце народження людини, предмета і т.д., тоді воно є загальним ім'ям і пишеться з маленької літери, наприклад: Мої дідусь та бабуся хочуть з'їздити на свою батьківщину – до Саратова.

2016 знаменний тим, що Саратовська область відзначає ювілей-80 років.

Кішка Пушинка,

собака Смішинка,

півень Крикун,

козел Бодун,

горобець Тишка,

порося Гришка,

красива синочка.

Як напишеш прізвиська?

V. Первинне закріплення.

Робота в парах

Попрацюйте за картками.

Що ви згадали та застосували, виконуючи завдання на картках?

Опитування учнів.

VI. Включення нових знань у систему знань та повторення.

Друкований зошит

Різнорівнева самостійна робота.

VII. Рефлексія.

Слайд 8

Повернемося до гасло нашого уроку.

Згадайте ту мету, яку ви поставили на початку уроку?

Чи досягли ми її?

Слайд 9

Розкажіть, що ви сьогодні на уроці впізнали нового?

    сьогодні я дізнався...

    було цікаво…

    Я зрозумів, що…

    тепер я можу…

    я навчився…

    VII!. Домашнє завдання.

    1. Вивчити правило на стор. 78

    2 . З (підручник «Літературне читання», стор.) Виписати всі слова, які пишуться з великою літерою.

    КОНСПЕКТ УРОКУ З РОСІЙСЬКОЇ МОВИ

    УМК "Початкова школа XXI століття"

    У 2 КЛАС 1 ЧЕТВЕРТЬ

    ТЕМА УРОКУ: Слова у реченні. Згадуємо правило написання великої літери.

    - закріплення та узагальнення знань учнів про пропозицію;

    формування умінь аналізувати пропозицію; вміння встановлювати зв'язок слів у реченні;

    Закріпити правило написання великої літери в власних назвах;

    Розвивати зв'язне усне та письмове мовлення учнів;

    Розвивати вміння аргументувати свою відповідь;

    Сприяти розвитку інтелектуальних здібностей учнів;

    Сприяти розвитку мислення, пам'яті, уваги учнів;

    Формування вміння працювати у групі;

    Формування вміння робити висновки;

    Виховувати любов та інтерес до російської мови

    Мета: осмислення вже відомих знань, вироблення умінь та навичок щодо їх застосування, створити умови для формування УУД:

    Комунікативні УУД:

    Формуємо вміння будувати мовленнєвий вислів відповідно до поставлених завдань.

    створити умови для культури спілкування, інтересу до уроків російської мови;

    Виховувати прагнення опановувати навички спільної роботи в колективі;

    Пізнавальні УУД:

    Формування каліграфічних та орфографічних навичок;

    Вчити знаходити та перевіряти орфограми слова, через вирішення поставленої проблеми;

    Створити умови для вироблення навичок знаходження та перевірки орфограми слова;

    Формувати навички навчальної діяльності;

    Регулятивні УУД:

    Розвиток уваги, мислення через аналіз слів і речень;

    Розвивати потребу вдосконалювати свою усну та письмову мову;

    Виховувати потребу в ЗВЖ, через застосування здоров'язберігаючих технологій.

    Обладнання: підручник, робочі зошити, друковані зошити, картки із завданнями.

    ХІД УРОКУ

    I. Орг. момент

    Мета даного етапу – забезпечити нормальну зовнішню обстановку для роботи на уроці, психологічно та емоційно підготує учнів до спілкування та майбутнього заняття.

    Діти, подивіться, чи все готове до уроку?

    Який потрібен настрій, щоб урок вийшов вдалим та цікавим?

    Давайте подаруємо один одному гарний настрій. Подивіться та посміхніться один одному.

    Я бажаю всім маленьких успіхів на уроці.

    Робота на тему уроку

    Мета - актуалізувати знання учнів по темі, закріпити знання про частини мови, вміння та навички учнів щодо побудови простих речень, а також підвищити рівень осмислення матеріалу.

    Роздати дітям різнокольорові картки зі словами. Розраховано на весь клас 30 учнів.

    Підніміть картку, якщо на ній написано іменник. (Що? - Дерево, хто? - Людина, що? - дружба і т.д.)

    На які питання відповідають іменники? Що означають?

    Підніміть картку, якщо на ній написано прикметник. (Який? – великий, яке? – добре, який? – дурний і т.д.)

    На які питання відповідають прикметники? Що означають?

    У кого на картці написані дієслова? (Що робить? – звинувачує, що зробиш? – заведеш і т.д.)

    На які питання відповідають дієслова? Що означають?

    Вийдете всі, хто має слова написані на зелених листочках. (Життя, дружбу, заведеш, проведеш, Якову, таку, і)

    Складіть зі своїх слів пропозицію. (Яку дружбу заведеш, таку і життя проведеш.)

    Прочитайте, що у вас вийшло. (Кожен учень читає своє слово. Гра «Живі слова».)

    Впоралася група із завданням?

    Як називається пропозиція, яка у вас вийшла? (Прислів'я.)

    Що таке «прислів'я»? (Пропозиція з глибоким змістом.)

    Чому ти став першим? (Моє слово написано з великої або великої літери.)

    Чому ти став останнім? (Наприкінці мого слова стоїть крапка. Це означає кінець речення.)

    Скільки слів у вашому реченні? (7).

    Як пишуться слова у реченні? (Слова у реченні пишуться окремо.)

    Встаньте так, щоб це було видно.

    Вийдете всі хлопці, у кого слова написані на жовтих листочках. (Розумний, товариша, звинувачує, дурний, себе).

    Складіть речення зі своїх слів. (Розумний звинувачує себе, дурний – товариша.)

    Прочитайте, яка пропозиція у вас вийшла. (Кожен учень читає своє слово. Гра «Живі слова».)

    Чому наприкінці вашої пропозиції стоїть крапка? (Пропозиція неокликова, оповідальна.)

    Які розділові знаки можуть ставитися в кінці пропозиції? (Крапка, запитальний, оклику.)

    Скільки слів у вашому реченні? (5).

    Як розумієте сенс вашої пропозиції?

    Прикріпіть своє прислів'я на дошці.

    Група успішно впоралася із завданням. Кожен учасник отримує орден.

    Аналогічно працює група «Помаранчеві листочки». Прислів'я «Маленька дружба краще за велику сварку».

    Група «Білі листочки» з прислів'ям «Дерево живе корінням, а людина друзями».

    Група «Рожеві листочки» з прислів'ям «Добро братство миліше за багатство».

    Група "Блакитні листочки". Прислів'я «Дружба і братство – дорожче за багатство».

    Запишіть у зошитах прислів'я, яке вам сподобалося найбільше. Запам'ятайте її та дотримуйтесь у житті.

    Згадуємо правило написання великої літери.

    Згадайте, коли пишеться велика літера. (Діти називають, коли пишеться велика літера. На дошці відкриваються відповіді.)

    На дошку вивішується вірш:

    Кішка Маришка, кошеня Тішка

    Цуценя Д ружок, курча П ушок

    Корова Буренка, коза Н йденка,

    Порося Х рюша і бичок Гаврюша.

    Усі їхні прізвиська до однієї Пиши з літеривеликої!

    Виконується завдання з урахуванням вправи 3 с.79.

    Об'єднайтесь у групи по 5 осіб.

    Відгадайте загадку:

    У чорному небі до зорі

    Тьмяно світять ліхтарі

    Ліхтарі – ліхтарики

    Менше, ніж комарики. (Зірки.)

    Хто відгадав загадку першим, той має право раніше за інших вибрати колір зірочки із завданням. Листоноша групи обирає зірку із завданням. На кожному промені зірки кожному учаснику групи написати 1 слово за завданням.

    Жовта звезда(1) – «Я знаю п'ять прізвищ письменників».

    Рожева зірка (2) – «Я знаю п'ять кличок тварин».

    Зелена зірка (3) – «Я знаю п'ять назв міст».

    Блакитна зірка (4) - "Я знаю п'ять імен дівчаток".

    Червона зірка (5) – «Я знаю п'ять назв країн».

    Помаранчева зірка (6) - "Я знаю п'ять імен хлопчиків".

    Хто виконав, взявшись за руки, дружно кажуть: Ми готові!

    Перевірка. Всі хто правильно написав слова по заданій темі з великої літери – отримують ордени.

    Підбиття підсумків.

    Мета етапу – дати аналіз успішності засвоєння знань.

    Хто задоволений своєю роботою на уроці? Кому було важко?

    Хто заробив 3 ордени за урок, тому дві «5», хто заробив 2 ордени, тому «5», у кого 1 орден – збережіть до наступного уроку.


    Технологічна карта уроку російської мови (ФГОС)

    Урок російської мови у 2 класі

    Вчитель: Хрипунова О.А., вчитель початкових класів

    Тема уроку: Згадуємо правило написання великої літери(УМК "Початкова школа ХХI століття", С.В. Іванов "Російська мова")

    Ціль:- узагальнити та систематизувати знання учнів про вживання у письмовій мові великої літери в власних назвах;

    Розвивати увагу, логічне мислення та інтелектуальний розвиток учнів.

    Формувати навички співробітництва;

    Завдання:

    · Поглиблення знань про власні імена, вдосконалення навичок правопису великої літери в власних іменах.

    · Розвиток уваги, мислення, пам'яті; формування орфографічного досвіду, розвиток дослідницьких умінь учнів.

    · Формування навичок співробітництва.

    Прийоми ТРКМ: «Кластер»

    Обладнання: підручник С.В. Іванова «Російська мова», сигнальні картки, тексти для груп,комп'ютер, мультимедійний проектор, презентації.

    Заплановані результати:

    Особистісні - формування позитивного ставлення до навчання та своїх знань, розвиток творчої уяви.

    Метапредметні:

    · Регулятивні універсальні навчальні дії (УУД) - організація учнями своєї навчальної діяльності: цілепокладання, планування; контроль та самоконтроль процесу та результатів навчальної діяльності.

    · Пізнавальні УУД - вміння аналізувати, зіставляти, знаходити відповідь на проблемне питання, підбирати відомості з додаткових джерел ·

    Комунікативні УУД – вміння слухати та вступати в діалог, брати участь у колективному обговоренні проблем; вміння працювати в парі, надавати взаємодопомогу.

    Предметні - Уточнити уявлення про власні іменники, закріпити знання про правопис великої літери в власних іменах.

    Етап

    Діяльність вчителя

    Діяльність учнів

    Універсальні дії

    1. Самовизначення до діяльності

    - Як ми працюватимемо на уроці:

    Діти вимовляють хором

    ЧИТАТИ – ВДУМЧУВАНО

    ПИСАТИ - ГРАМОТНО

    СЛУХАТИ - УВАЖНО

    Говорити - виразно

    Особистісні: самовизначення;регулятивні: цілепокладання; комунікативні:планування навчального співробітництва з учителем та однолітками

    2. Актуалізація знань та фіксація труднощів у діяльності

    Слайд 2

    Сьогодні чергують нина Петрова та Іван Федоров.

    Що помітили?

    Учні виправляють помилки та пояснюють.Слайд 3.

    Комунікативні:планування навчального співробітництва з учителем та однолітками;пізнавальні : логічні - аналіз об'єкта з метою виділення ознак

    3. Постановка навчальної задачі

    Яка тема уроку?

    Чому вчитимемося?

    Будемо заповнювати кластер! (НА ДОШЦІ)- Що відкриємо у кластері?фіо

    Учень біля дошки записує:

    Біля ганку лежить кулька.

    А я вважаю, що треба записати інакше? Я маю рацію чи ні?Прізвиська

    Правопис великої літери.

    Застосовувати правило написання великої літери

    Оцінюють написання Кулька-кулька

    Пояснюють значення слів

    Регулятивні: цілепокладання;

    пізнавальні: постановка питань;

    пізнавальні: загальнонавчальні: самостійне виділення – формулювання пізнавальної мети; логічні: формулювання проблеми

    4. Побудова проекту виходу із скрути

    Від чого залежить вибір літери?

    Від сенсу слова

    Регулятивні: планування, прогнозування;пізнавальні –моделювання, логічні - вирішення проблеми, побудова логічного ланцюга міркувань, доказ, висування гіпотез та їх обґрунтування;комунікативні -ініціативна співпраця у пошуку та виборі інформації

    5. Первинне закріплення

    1) Робота з підручником с.77. по рядах: - Поясни написання виділених слів.

    1ряд - списати 1 абзац (прочитайте)моря 2 ряд - списати 2 абзац (прочитайте)вулиці 3 ряд - списати 3 абзац (прочитайте)міста

    (Перевіряє написання у зошиті у відповідальних)

    Фізхвилинка Якщо слова пишуться з маленької літери, то треба сісти, якщо з великої грюкнути в долоні.горобець Валя стіл береза ​​Мурзик Іванов Олексій ромашка Волга Росія річка Петрівськ місто село Москва Лев (лев)-проблема

    2) Слайд 4 (у парах)

    На Місяці жив звездочет,

    Він планетам вів підрахунок:

    Меркурій - раз, Венера -два,

    Три- Земля, чотири -_ Марс,

    П'ять-Юпітер, шість-Сатурн,

    Сім-Уран, восьмий - Нептун,

    Хто не бачить - вийде він! - Прочитайте вірш. - Чому виділені слова записані з більшої літери?планети - Запишіть виділені слова в алфавітному порядку.

    ЗАРАДКА ДЛЯ ОЧ

    Пояснюють написання виділених слів.

    Пояснюють написання виділених слів.

    Записують за абеткою:Венера Земля Марс Меркурій Нептун Плутон Сатурн Уран Юпітер1учень читає свій варіант, потімсамоперевірка Слайд 5. і ставить собі оцінку

    Учні ставлять на полях+ або -

    Регулятивні: контроль, оцінка, корекція;

    Пізнавальні: загальнонавчальні – вміння структурувати знання, вибір найефективніших способів вирішення завдань, вміння усвідомлено та довільно будувати мовленнєве висловлювання, рефлексія способів та умов дії;

    комунікативні:управління поведінкою партнера - контроль, корекція, оцінка дій партнера

    6. Самостійна робота із самоперевіркою за зразком

    Картка (у групах) по партах

    На столі у вас картки, на яких записані слова. Слова у всіх груп однакові, але завдання у кожної групи різне.Дружок, Китай, Дон, Дюймовочка, Пушкін, Казань, Мурка, Дунай, Волга, Маршак, Буренка, Айболит, Росія, Волгоград, Барто Незнайка, Франція, Саратов.

    Виписати слова:

    1 парти-Прізвища…….

    2 парти -Клички тварин…….

    3 парти-Міста….

    4 парти -Країни……

    5 парти - Річки…..

    Яких слів не ввійшли? (НезнайкаАйболіт, Дюймовочка)

    Порадьтеся в групах і скажіть, чи можна ці слова виділити в групу? (Казкові герої)

    Як пишуться назви казкових героїв? (З великої літери)оповідання.герої

    РЕЗЕРВ с. 79 упр.3 на вибір 1 рядок

    Самостійна робота. Здійснюють самоперевірку, покрокового порівняння з зразком.

    Учні ставлять на полях+ або –

    Слайд 6

    Пушкін, Маршак, Барто

    Дружок. Мурка, Бурьонка

    Казань, Волгоград., Саратов

    Китай, Росія, Франція

    Дон, Дунай, Волга

    Регулятивні : контроль, корекція, виділення та усвідомлення того, що вже засвоєно і що ще підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння; особистісні: самовизначення

    7. Рефлексія діяльності

    (Результат уроку)

    А тепер давайте подивимося на наш кластер

    Що ми дізналися сьогодні на уроці?

    Чи змогли ми з вами досягти мети-згадати, коли пишеться велика літера?

    Які ж слова пишуться з великої літери?

    Як ви думаєте, ми вже все дізналися про велику букву?

    - Над чим ще треба попрацювати?

    Що вам удалося найкраще?Слайд 7

    Домашнє завдання (на вибір)- Виписати 10 слів, які пишуться з великої літери з будь-якої газети чи фізичної карти

    Здійснюють самооцінку власної навчальної діяльності, співвідносять мету та результати, ступінь їх відповідності

    Комунікативні:вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки;пізнавальні: рефлексія; особистісні: смислоутворення


    МАОУ ЗОШ №17

    Урок російської мови у 2 класі
    (Програма "Початкова школа XXI століття")
    на тему: «Згадуємо правило написання великої літери»

    м.Тобільськ
    2015 рік

    Тема: Згадуємо правило написання великої літери
    Педагогічна мета: Сприяти розвитку вміння застосовувати правило написання великої літери в власних назвах.
    Заплановані результати (предметні): Знають і застосовують правило написання великої літери в власних назвах.
    Особистісні результати: усвідомлюють необхідність самовдосконалення; адекватно судять про причини свого успіху/неуспіх у навчанні, пов'язуючи успіхи із витраченими зусиллями, працьовитістю.
    УУД (метапредметні):
    пізнавальні-відтворюють по пам'яті інформацію, необхідну для вирішення навчальної задачі; використовують засвоєні прийоми роботи.
    Регулятивні – планують свої дії відповідно до поставленого навчального завдання та умов його реалізації; здійснюють самоконтроль і під час письмових завдань.
    Комунікативні – формулюють та обґрунтовують власну думку; дотримуються граматичних норм письмової мови.
    Тип уроку: повторення та систематизація знань та способів дій
    Форма: урок-подорож
    Обладнання: 1) комп'ютер, мультимедіа
    2) презентація «Країна великих букв»
    3) індивідуальний роздатковий матеріал, з урахуванням диференціації
    4) робочі зошити «Пишемо грамотно» №1 М.І.Кузнєцової-М.: Вентана-Граф, 2015р.

    Хід уроку
    I.Орг. момент
    1.Настрій
    -Хлопці, який сьогодні чудовий день Візьміться за руки, потисніть руки один одному, посміхніться, побажайте удачі. Я бажаю вам плідної роботи, теплої атмосфери в класі.
    2.Вступ
    - Сьогодні у нас незвичайний урок, ми з вами здійснимо подорож до однієї цікавої країни. Країни цієї немає на географічних картах. Але ви зможете дізнатись її назву, якщо зберете розсипані літери. (2 слайд)
    КРАЇНА ВЕЛИКИХ БУКВ (3слайд)
    У цій країні мешкають великі літери.
    II. Повідомлення теми уроку
    1. Постановка навчальної задачі.
    Одну й ту саму букву можна написати як велику (велику), і як маленьку (маленьку). А навіщо це потрібно? Адже і великі, і малі літери позначають одні й самі звуки? (Відповіді дітей. Велика буква показує початок речення, ПІБ людей пишуться з великої літери. Прізвиська тварин, назви річок, морів, міст, країн пишуться з великої літери)
    Висновок (4слайд) Прізвища, імена, по-батькові людей, прізвиська тварин, географічні назви країн, міст, селищ, сіл, вулиць, площ, річок, озер, морів пишуться з великої літери.
    - Як одним словом можна назвати всі перелічені слова, які пишуться із великої літери. (Власні імена)
    Робота у парах.
    -Чому вони називаються власними іменами, обговоріть в парах. Яку мету ви собі поставите на урок, виходячи з теми. (Відповіді дітей)
    -Я вам бажаю досягти своїх цілей.
    Сьогодні ми згадуємо правило написання власних назв. І подорож країною Великих Букв допоможе нам відпрацювати вміння застосовувати це правило. Ми подорожуватимемо на різних видах транспорту, а допоможуть нам у цьому герої вашого улюбленого мультфільму «Смішарики».
    2. Повторення знань та способів дій
    1) Відгадайте загадку, і ви дізнаєтеся, який вид транспорту доставить нас до першої зупинки.
    Братці в гості спорядилися,
    Друг за одним зачепилися,
    І помчали в дорогу далеку,
    Лише залишили димок (поїзд) (5 слайд)

    (Діти зображують рухами поїзд)
    -З головним машиністом Нюшею ми прибули на станцію «Вгадай-ка». Ваше завдання – записати імена казкових героїв. Позначте орфограму. (Робота біля дошки з коментуванням і в зошитах. У міру відгадування відкриваються записи на слайді)
    Добрий лікар. (Айболіт)
    Злий розбійник (Бармалей)
    Знаменитий умивальник. (Мойдодир)
    Їх запрошують із другом Геною
    На день народження неодмінно
    І любить кожну комашку
    Забавний добрий (Чебурашка)

    Таке лише в чарівній казці зустрічається
    Карета з гарбуза раптом виходить!
    У чудовому вбранні, легка, мов пір'їнка,
    З казковим принцом знайомиться (Попелюшка)

    І досліджувальної станції «Роздумуй-ка» ми вирушаємо на пароплаві. Капітан судна Лосяш підготував нам такі завдання. (6 слайд)
    Робота в парах
    Борис Олегович
    Василь Сергійович
    Сергій Павлович
    Ольга Борисович
    Павло Васильович
    -Що записано у цих стовпцях? (імена, по батькові)
    - Складіть кілька слів, запишіть.
    - Яка пара не може утворитися? (ім'я жіноче -Ольга, чоловіче по батькові-Олегович)
    -Який висновок можна зробити? (По батькові утворюються від чоловічих імен, пишуться з великої літери.)
    -Як правильно скласти пару, що змінити? (По батькові)

    3) Продовжимо подорож. Наступна станція «Відпочивай-ка» (7 слайд)
    Заверчу, закручу в небеса улечу(вертоліт), керуватиме гелікоптером Пін.
    Він запрошує нас відпочити і виконати фізхвилинку.
    Хомка, Хомка, хом'ячок
    Смугастий бочок
    Хомко рано встає
    Миє щічки, вушка тре,
    Підмітає Хомка хатку
    І виходить на зарядку,
    Раз два три чотири п'ять
    Хомка сильним хоче стати
    4) Продовжимо подорож. Відгадайте наступну загадку.
    Що за диво – довгий будинок?
    Пасажирів багато у ньому.
    Носить взуття з гуми та харчується бензином. (Автобус)
    Водій – Копатич запрошує нас на станцію «Розплутай-ка» (8 слайд)
    Прочитайте на слайді словосполучення, що дивного ви помітили?
    корова Чубатка
    півень В'юнок
    собака Воронок
    кішка Петя
    курка Мурка
    кінь Бурятко
    -Чи підходять прізвиська тваринам? Складіть усно словосполучення правильно. Як пишуться власні імена?
    5) - Разом з Їжачком ми прогулялися пішки і опинилися на станції «Милосердя». (9 слайд)
    -Погляньте на тварин, що ви помітили? (Це бездомні собаки та кішки)
    - Як ви вважаєте, чому в них такі сумні очі? Чому ці тварини опинилися на вулиці? Чи мають власне ім'я? (Ні, тому що у них немає господарів) Це просто собаки та кішки. Як можна допомогти таким тваринам? Що треба робити, щоб не було безпритульних тварин. (Відповіді дітей)
    - Я пропоную вам уявити, що ви потоваришували з цими чудовими собаками та кішками. Складіть та запишіть пропозицію, дайте прізвисько вашому новому другу. (Перевірка)
    У яких випадках ви використали велику букву? (Початок пропозиції та кличка тварини)

    6) Ми повертаємось додому. Наступна станція "Географічна", (10 слайд)
    Супроводжуватиме нас Карич, а на чому вирушимо, вгадайте.
    Цей кінь не їсть вівса, замість ніг два колеса,
    Сядь верхи і мчи на ньому, тільки краще керуй кермом (Велосипед)
    Ми повернулися до нашого рідного міста.
    Складіть пропозиції (усно), доведіть свій вибір:
    Я живу в місті (Т, Т) Обольську.
    Він розташований у (Т, т) юменській області.
    На крутому березі річки (І, і) ртиш височить кремль.
    Висновок. Як пишуться власні імена?

    7) Самостійна робота з вибору
    1 рівень
    Напиши слова через кому.
    Абетка. Іван. Крокодил. Хлопчик. Собака. Тузик. Катя. Дівчинка.
    2 рівень
    Робочий зошит «Пишемо грамотно №1», стор.3, упр.1
    3 рівень
    Спиши. Виправ помилки.
    Влітку я живу у бабусі на селі. Моєму приїзду раді Пес полкан, Кінь Булат, Корова вночі.

    ІІІ. підсумок уроку
    Над якою темою працювали?
    -Що означає власні імена?
    IV. Домашнє завдання
    На вибір: 1) Скласти розповідь (усно) про домашнього вихованця, записати три пропозиції з власними іменами.
    2) Робочий зошит «Пишемо грамотно» № 1, упр.4, стор.5
    3) Подумайте, чому так звати героїв мультфільму «Смішарики»? (Що це – прізвиська, прізвиська, по батькові, імена?)
    V. Рефлексія (11 слайд)
    Закінчіть одну із пропозицій
    На уроці я.
    Я навчився
    Мені було..
    Мені треба ще
    ДЯКУЮ ЗА УРОК! (12слайд)

    1 чверть

    Урок 2 Тема: Згадуємо правила написання великої букви…………

    Ціль: розвивати вміння зіставляти слова, аналізувати їх і правильно писати власні іменники.

    Хід уроку

    I. Чистопис.

    п т // г год // н до // л м // х ж // Жовте листя // сині стрічки.

    1. Спостереження за вживанням великої літери у письмовій мові.

    На дошці записані пропозиції:

    Мою кішку звуть Зірочка.

    На небі з'явилася перша зірочка.

    Настала тепла осінь.

    Осінь - Чудова пора року.

    – Чим відрізняється написання виділених слів?

    – Чому одні й самі слова написані по-різному?

    Завдання: запишіть будь-яку пару речень.

    2. Виведення правила правопису великої букви.

    Вчитель читає уривок із вірша Є. Ізмайлова:

    Літера звичайна виросла раптом,

    Стала помітно вище подруг.

    Літера рости не сама захотіла,

    Букві доручено важливу справу.

    - Які важливі справи доручені великій літері?

    – Горобець Тишка,

    Порося Гришка,

    Красунясиничка.

    Як напишеш прізвиська? (З великої букви.)

    – Коля, Іра, Олексій

    І Сергій, і Андрій.

    Не повинні ви забувати,

    Що великою буквою виділяти? (Імена людей.)

    На дошці записано завдання: допишіть початок правила.

    _______________________ пишуться з великої літери.

    3. Робота у робочому зошиті № 1.

    1) Виконання вправи 1 за завданням вчителя.

    Вставте потрібні слова замість пропусків. (Росія, Москва, Червона площа, Кремль, Москва-ріка.)


    2) Виконання вправи 2 за завданням.

    Учні списують текст із необхідними змінами, попередньо розділивши на пропозиції.

    На що ви звертатимете увагу при списуванні?

    Фізкультхвилинка

    ІІІ. Самостійна робота.

    Виконання вправи 3 (підручник) за варіантами.

    Завдання: спишіть речення, вибираючи потрібні слова.

    І варіант. Мишко мріє з'їздити до міста.

    Високо в небі ширяв…

    ІІ варіант. За свій характер кіт отримав прізвисько.

    Старий... зійшов на берег.

    IV. Словникова робота.

    Колективне виконання вправи 3 (робочий зошит).

    Учні розгадують кросворд, що забезпечує повторення словникових слів.

    V. Підсумок уроку.

    – Яку орфограму ми сьогодні повторили на уроці?

    – Що в написанні великої літери ми пам'ятатимемо завжди?

    Домашнє завдання:вправа 4 (робочий зошит №1).

    УМК «Початкова школа 21 століття»

    Урок 3 Тема : Фонетичний аналіз слова …………………..

    Цілі: повторити правила перенесення слів; навчити застосовувати алгоритм виконання фонетичного аналізу слова.

    Хід уроку

    I. Чистопис.

    ці ци // щи щи //

    цирк, птахи, щипці ///

    ІІ. Повторення правила перенесення та поділу слів на склади.

    Вчитель. Ви вже знаєте, що слова поділяються на склади.

    - Як дізнатися, скільки складів у слові? (У слові стільки складів, як у ньому голосних звуків.)

    – Як поділити слова на склади?

    На дошці записані слова:

    Лі-са, ма-лі-на, ма-й, те-тра-дь, ли-мон, і-ва, в'їзд, я-ма, п'ять, ю-ла.

    Вчитель пропонує учням виконати завдання: знайдіть слова, які неправильно поділені на склади. Поясніть причину помилки. Розділіть ці слова на склади правильно, запишіть у зошиті. Після закінчення роботи виконайте взаємоперевірку.

    Вчитель. До нас по допомогу звернувся першокласник.

    Послухайте його розповідь та визначте, яке правило він не засвоїв? Допоможіть йому правильно перенести слова.

    Один учень читає вірш У. Воліної «Як переніс слова».

    Розповідь першокласника

    Ми вивчаємо перенесення,

    Ось як слова я переніс:

    Ледвея переніс:

    Е - Два, –

    Так одержав за це «два».

    Уколя переніс:

    У- Кіль

    І отримав за це «кіл».

    Зновуя переніс:

    Про- П'ять

    Тепер, мабуть, буде п'ять.

    - А ви як думаєте, хлопці?

    Учні допомагають першокласнику правильно перенести слова, розповідають правило перенесення слів.

    ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

    1. Постановка навчальної задачі.

    Вчитель. Ви знаєте, що слова можна записувати по-різному: літерами, транскрипціями та за допомогою звукових моделей.

    На сьогоднішньому уроці ми маємо вчитися проводити фонетичний аналіз слова усно, а потім записувати його.

    2. Читання алгоритму "Як виконувати фонетичний аналіз слова".

    3. Артикулаційна гімнастика.

    Учні 5-7 разів повторюють скоромовку.

    У пеньків знову п'ять опеньків.

    Фізкультхвилинка

    4. Проведення фонетичного аналізу слів за алгоритмом.

    Учні виконують фонетичний аналіз слова, міркують і діють послідовно, згідно з вказівками алгоритму:


    1) Запишемо слово, розділимо на склади, запишемо його за допомогою транскрипції: Ракета, ра-ке- та, [Ракета].

    2) Запишемо слово по буквах у стовпчик і поруч транскрипцію звуку.

    3) Дамо характеристику звуків.

    4) Підрахуємо кількість літер та звуків.

    р – [р] – приголосний, твердий, непарний.

    a – [а] – голосний, ненаголошений.

    до – [к'] – приголосний, глухий, парний ([г]).

    е – [е] – голосний, ударний.

    т – [т] – приголосний, глухий, парний ([д]).

    а – [а] – голосний, ненаголошений.

    6 літер, 6 звуків.

    Учні роблять фонетичний аналіз слова місяць.

    IV. Підсумок уроку.

    Вчитель. Як ви вважаєте, навіщо треба вміти виконувати фонетичний розбір слів?

    Слова відрізняються правописом та вимовою. І рідко, коли вимова та написання збігаються, найчастіше вони різняться. Для того, щоб правильно писати слова, треба вміти розрізняти їх на слух, характеризувати звуки, знати їх буквене позначення і ще дуже багато, що ми повинні вивчати на уроках російської мови.

    Домашнє завдання:уважно прочитайте алгоритм у підручнику.

    Російська мова 3 клас 1 чвертьУМК «Початкова школа 21 століття»

    Урок 5 Тема : Повторюємо: текст, його ознаки та типи

    Цілі: закріпити знання учнів про типи тексту; розвивати мову, збагачувати словниковий запас учнів.

    Хід уроку

    I. Чистопис.

    з ж Самуїл Якович Маршак

    ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

    Вчитель. Сьогодні на уроці ми з вами повторимо відомі відомості про текст, його ознаки та типи.

    Послухайте кілька текстів.

    Наступного разу я потрапив на Світле озеро вже восени, коли випав перший сніг. Ліс і тепер був гарний. Подекуди на берізках ще залишався жовтий лист. Суха осіння трава виглядала з-під снігу жовтою щіткою. Світле озеро здавалося більше, бо не стало прибережної зелені.

    Запитання по тексту:

    – Про що я вам прочитала?

    – Який це тип тексту?

    – За якими ознаками ви визначили, що це текст-опис?

    Том занурив пензель у відро і провів нею по верхній дошці паркану, повторив цю операцію, зробив її знову, порівняв вибілену смужку з неозорим материком незабарвленого паркану і вмостився на загородку під деревом.

    Запитання по тексту:

    – Які ознаки тексту-повідомлення вам відомі?

    Ліс приносить людині велику користь. Він насамперед – зберігач води. Дерева захищають землю від спекотних променів сонця та від вітрів, а тому прохолода та вогкість зберігаються довго в тіні дерев. Навесні сніг у лісі тане не раптом, але поступово, волога довго зберігається в лісі і живить струмки та річки протягом літа…

    Запитання по тексту:

    – Який тип тексту я прочитала?

    – За якими ознаками ви визначили, що це текст-розмір?

    Фізкультхвилинка

    ІІІ. Визначення типу текстів.

    1. Виконання вправи 1 усно(Підручник).

    – Чи можна назвати вірш текстом? Проблема!

    Учні знаходять у вірші елементи тексту, доводять, що це текст-оповідання.

    2. Аналіз тексту із вправи 2(Підручник).

    Учні працюють у парах.

    - Чи можна сказати, що це текст-опис?

    - Як ви його назвате? (Звуки осені. Голос осені.)

    – А тепер порадьтеся та виберіть закінчення тексту із запропонованих варіантів. Запишіть у зошит заголовок та текст із тим закінченням, яке ви вибрали.

    IV. Підсумок уроку.

    – Чи можна визначити зміст тексту після його закінчення?

    Домашнє завдання:підберіть приклади різних типів тексту та визначте їх ознаки.

    Російська мова 3 клас 1 чвертьУМК «Початкова школа 21 століття»

    Урок 6 Тема : Фонетичний аналіз слів ………………………..

    Цілі: закріпити знання про омонімів; вчити виконувати фонетичний аналіз слова за алгоритмом.

    Хід уроку

    I. Чистопис.

    Туман, парасолька, дощ, шарф, ставок.

    ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

    На дошці записані вірші В. Воліною:

    Пересохла глина,

    Розсердилася Ніна:

    - Не мука, а мука,

    Кухарям наука.

    Скоріше, сестро, на риб поглянь,

    Потрапили на гачок вони.

    У відерце руку окуни,

    Не бійся, то окуни.

    Вчитель. Знайдіть однакові за написанням слова.

    - Чого не вистачає в словах, щоб був зрозумілий сенс?

    Поставте наголос. Прочитайте вірші.

    - Згадайте, як називаються слова однакові за написанням, але різні за вимовою?

    Наведіть приклади омонімів.

    ІІІ. Тренувальні вправи з виконання фонетичного аналізу слів.

    1. Виконання вправи 1(Підручник).

    Вчитель. Прочитайте вірш із вправи 1.

    Що ви можете сказати про виділені слова?

    Проведіть фонетичний аналіз будь-якого виділеного слова, розмірковуючи за алгоритмом (підручник).

    Приклад: Замка, зам-ка, [замка].

    з – [з] – приголосний, дзвінкий, парний ([с]);

    а – [а] – голосний, ненаголошений;

    м – [м] – приголосний, дзвінкий, непарний;

    до – [к] – приголосний, глухий, парний ([г]);

    а – [а] – голосний, ударний.

    5 букв, 5 звуків.

    2. Виконання вправи 3 за варіантами(Підручник).

    I варіант – учні розглядають Олін варіант фонетичного аналізу слова вмію.

    II варіант – учні розглядають Сергій варіант фонетичного аналізу слова вмію.

    Потім учні знаходять помилки, виправляють їх, записують правильний фонетичний аналіз слова вмію.

    Вчитель пропонує звірити виконане завдання із фонетичним аналізом слова на дошці.

    Вмію, у-ме- ю, [Ум'ей'у].

    у – [у] – голосний, ненаголошений;

    м – [м'] – приголосний, дзвінкий, непарний;

    е – [е] – голосний, ударний;

    ю – [й'] – приголосний, дзвінкий, непарний;

    [у] - голосний, ненаголошений.

    4 літери, 5 звуків.

    Фізкультхвилинка

    3. Орфоепічна тренування.

    На дошці записані слова: атлас, квартал, буряк, пироги.

    Вчитель. Які з цих слів мають омоніми з іншим наголосом? (Атлас, пироги.)

    Два слова, що залишилися, навчитеся говорити правильно. (Кварта́ л, буряк.)

    IV. Підсумок уроку.

    – Які слова ми називаємо омонімами? Наведіть приклади.

    – Що таке фонетичний аналіз слова? Як його проводити?

    Домашнє завдання:письмово наведіть приклади 4–5 омонімів.

    Російська мова 3 клас 1 чвертьУМК «Початкова школа 21 століття»

    Урок 8 Тема : Повторюємо склад слова ………………….

    Цілі: повторити частини слова та їх позначення; розвивати вміння розбирати слова за складом.

    Хід уроку

    I. Чистопис.

    ез ез// вб// удзрф// дв зв рб// бу вз вр

    Підберезник, боровик – гриби.

    ІІ. Словниковий диктант.

    Адреса, хмара, герой, посуд, місяць, дякую, вокзал, цукерка, мова, обід.

    Вчитель. У 2 класі ми з вами будували будинок із цеглинок. Ця будівля – словотвір. Що означає термін «словотвір»?

    Згадайте, як називається:

    Я частина слова, яка змінюється...

    Я закінчення, не виражене звуками.

    Я частина слова без закінчення.

    Я загальна частина родинних слів.

    Я частина слова, яка стоїть за корінням і служить

    для утворення нових слів…

    Я частина слова, що стоїть перед корінням і служить
    для утворення нових слів…

    2. Читання алгоритму.

    На дошці написані умовні позначення: https://pandia.ru/text/80/043/images/image004_24.jpg" width="66" height="17">; ; https://pandia.ru/text/80 /043/images/image007_8.jpg" width="111" height="25 src=">.

    Російська мова 3 клас 1 чвертьУМК «Початкова школа 21 століття»

    Урок 9 Тема : Повторюємо правопис ненаголошених голосних докорінно слова

    Ціль: розвивати вміння писати ненаголошені голосні в корінні слів, класифікувати слова щодо наявності (відсутності) даної орфограми.

    Хід уроку

    I. Чистопис.

    бр уд еж уд ув ва ол ви бе бу

    рух, звання, час, папір.

    ІІ. Повторення вивченого матеріалу.

    1. Актуалізація опорних знань.

    Вчитель. Послухайте вірш «Дві букви».

    – Скачемо ми без жодних правил

    Як Петруша нас змусив

    Наче ми йому вороги,

    Хоч із абетки біжи!

    Л. Дружініна

    Про яку орфограму нам хочуть нагадати літери?

    Що вам відомо про правопис ненаголошених голосних докорінно слова? Як треба перевіряти ненаголошену голосну докорінно слова?

    2. Відпрацювання написання ненаголошеної голосної докорінно.

    1) Виконання вправи 1 за варіантами (робочий зошит).

    I варіант – 1 стовпчик,

    ІІ варіант – 2 стовпчик.

    Завдання: змініть форму слова так, щоб ударний голосний звук докорінно став ненаголошеним.

    Фізкультхвилинка

    2) Виконання вправи 4 з поясненням (підручник).

    Завдання: запишіть слова в таблицю, замінюючи звуковий запис буквеним.

    [а] – а, [а] – о, [і] – і, [і] – е, [і] – я.

    3) Виконання вправ 2 чи 3 на вибір учнів з наступною самооцінкою (робочий зошит).

    ІІІ. Підсумок уроку.

    - Як вимовляються ненаголошені голосні в словах?

    - Що треба зробити, щоб не помилитися під час їх написання?

    Домашнє завдання:вправа 4 (робочий зошит № 1); вправа 3 (підручник).

    Російська мова 3 клас 1 чвертьУМК «Початкова школа 21 століття»

    Списування 1варіант

    Завдання:Спиши текст. У другому абзаці тексту познач корінь у словах з орфограмою «Перевірені згодні в корені слова».

    У ялинові частіше з ранку до пізнього вечора клопочуться спритні білки.

    У розвилі дерева повісили сушити маленькі грибки. У лісових коморах сховали смачні горішки. Восени змінять звірятка свої сукні на сірі зимові шубки.

    У вершинах густих ялинок влаштовані білок теплі гнізда. Дно гніздечка вкрите м'яким мохом.

    Спритна і весела розумниця білка.

    (За І. Соколову-Мікітову) (53 слова)

    Російська мова 3 клас 1 чвертьУМК «Початкова школа 21 століття»

    Списування II варіант

    Завдання:Прочитай текст. Знайди три орфографічні помилки та спиши текст у виправленому вигляді.

    На краю вирубки росте стара береза. Її стовбур обріс лишайником. З сучків до землі звисають довгі молоді гілки. Вони роблять березу дуже чуйною. Навколо ні вітерця, а береза ​​гойдається і шумить.

    І тонуть у цьому рідному серцю шумі всі образи та прикрощі.

    Увійди в цей шум – і ти станеш найщасливішим!

    (По Т. Бєлозерову) (53 слова)

    Російська мова 3 клас 1 чвертьУМК «Початкова школа 21 століття»

    Урок 12 Тема: Повторюємо правила правопису приголосних докорінно

    Ціль: закріпити знання учнів про правопис приголосних у корені слова.

    Хід уроку

    I. Чистопис.

    Краще менше, та краще.

    ІІ. Словникова робота.

    Пісок цікавий.

    ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.

    1. Актуалізація опорних знань.

    На дошці записані слова:

    кучу[п], песо[к], інш[к],

    сапо[к], кру[к], кра[П].

    – На дзвінкі чи глухі згодні закінчуються слова?

    – Що потрібно зробити, щоб не помилитися у буквеному записі слів?

    Маша вважає, що треба перевірити за словником. Владик думає, що потрібно змінити форму слів або підібрати споріднене слово так, щоб голосний звук виявився під наголосом.

    - Хто з хлопців правий? Чому? Як би ви перевірили?

    Фізкультхвилинка

    2. Тренувальні вправи.